Cenný obraz nizozemského malíře Vincenta van Gogha Vlčí máky, který byl v sobotu ukraden z muzea Mahmúda Chalíla v Káhiře, se stále pohřešuje. Uvedl to v neděli egyptský ministr kultury Farúk Husní. Původně oznámil, že se odcizené dílo po několika hodinách našlo u dvojice Italů, kteří s ním chtěli vycestovat ze země. Později to však popřel s tím, že o údajném objevení plátna ho mylně informovali jeho podřízení.

"Dostal jsem nepřesnou informaci. Ten obraz je stále nezvěstný," citoval Husního zpravodajský server BBC.

Agentura AFP s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje uvedla, že kamerový systém v muzeu už delší dobu kvůli poruše nefungoval. "Kamery nefungovaly už dlouho, stejně jako celý poplašný systém," řekl anonymní zdroj a dodal, že tudíž nejsou k dispozici žádné záběry z krádeže. "Neví se přesně od kdy, ale kamerový systém nefungoval už delší dobu, pracovníci muzea hledali záznamy z kamer, ale žádné neobjevili," tvrdí zdroj z ostrahy muzea.

Ministr Husní po krádeži oznámil, že muzeum bude až do odvolání uzavřeno. Již dříve ministerstvo uvedlo, že muzeum bude uzavřeno k nezbytné renovaci.

Obraz s odhadovanou hodnotou 50 milionů dolarů, jedno z nejslavnějších děl van Gogha Vlčí máky, bylo podle Husního dřívějšího prohlášení vyříznuto a vyňato z rámu v sobotu po otevření Muzea Mahmúda Chalíla, které nabízí jednu z nejvýznamnějších sbírek evropského umění 19. a 20. století na Blízkém východě. Podle ředitele muzea Ríma Bahira je obraz znám i pod názvem Váza s květinami.

Jeden z deseti

Ministerstvo kultury po zjištění krádeže přijalo preventivní opatření na letištích a v přístavech, aby se zabránilo vyvezení obrazu do ciziny. Husní následně médiím sdělil, že egyptská policie "zadržela na letišti v Káhiře dvě osoby italské národnosti, muže a ženu, s ukradeným obrazem". To se však ukázalo jako omyl.

Podle tiskové agentury Mena dva mladí Italové vzbudili na letišti podezření, když odešli na toaletu a vzápětí z budovy rychle zmizeli. Italská agentura Ansa napsala, že podezřelý pár byl součástí skupiny turistů, která v sobotu muzeum navštívila. Husní upřesnil, že během soboty zavítalo do zmíněného muzea pouze deset lidí.

Podle webu egyptské vlády bylo už toto plátno o rozměrech 30 krát 30 centimetrů, které Van Gogh údajně namaloval v roce 1887, tedy tři roky před svou smrtí, ukradeno podruhé. Poprvé se tak stalo v roce 1977, o dva roky později bylo údajně nalezeno v neupřesněné lokalitě v Kuvajtu. Egyptská policie tehdy pouze uvedla, že jí místo úkrytu prozradili tři zatčení. Nikdy ale nebylo zveřejněno, zda byli pachatelé krádeže zadrženi a potrestáni.

V roce 1979 byl ale v Londýně prodán duplikát ukradeného Van Goghova díla za 43 milionů dolarů, což pak vyvolalo v Egyptě debatu, zda vrácené plátno nebylo ve skutečnosti padělkem.

Goghova plátna byla v minulosti ukradena i z jiných muzeí ve světě. Například v roce 2008 byla z muzea v Curychu odcizena čtyři plátna, z nichž jedno bylo Goghovo. Muzeum tehdy vyčíslilo hodnotu ukradených obrazů na 112 milionů eur.

Muzeum v Káhiře nese jméno prominentního egyptského politika, který si budovu na břehu Nilu pronajal v roce 1915 se svou francouzskou manželkou. Oba byli vášniví sběratelé. Muzeum bylo otevřeno v roce 1962, 12 let po Chalílově smrti. Pyšní se sbírkou 208 pláten, mezi nimiž jsou díla Clauda Moneta, Henriho Toulouse-Lautreka, Paula Gaugina i Augusta Renoira.

Vincent van Gogh - Vlčí máky