Zájmová činnost

František Skála

Galerie Navrátil, trvá do 25. června

Nové práce vystavuje v pražské Galerii Navrátil výtvarník František Skála. Výstavou nazvanou Zájmová činnost zároveň známá galerie zahajuje provoz na nové adrese v Karlíně, nedaleko Galerie Litera, kterou taktéž provozuje Miloslav Navrátil.

Zájmovou činnost Františka Skály si mohou návštěvníci přijít prohlédnout do Vítkovy ulice 15. až do 25. června, otevřeno bude vždy od pondělí do pátku od 12:00 do 18:00.

Skálovu tvorbu charakterizuje sběračství, na které navazuje sestavování mnohdy bizarních objektů a instalací především ze všemožných přírodnin, ale i vysloužilých předmětů všeho druhu.

I z jeho nové výstavy je patrná fascinace nejen přírodou a jejími stvořeními, ale i technologiemi vytvořenými člověkem; autor pak obé s lehkostí a jemností kombinuje do neočekávaných nových výtvorů s významy občas zjevnými, občas známými jen jemu samému.

Jednu z instalací třeba tvoří vystavená manta, peruánská tkanina barvená přírodními barvivy s výšivkami, které Skála srovnává se "vzorkem" součástek na mikroprocesoru, promítanými poblíž.

K přípravě objektů a instalací tentokrát využil i malířské vzorníky, sbírku intimní poezie, plasty, smalty, listy, kameny, masky, peněženky, tašky, mystické obrázky i malba na zdi. Ke každému objektu autor připravil drobné vyprávění.

Pocta hřebenu

Úvod výstavy obstarává instalace Hřebeny (na snímku). Je poctou anonymnímu tvůrci legendárního hřebenu z 60. let. "Patřil k výzbroji frajera a výhružně trčel ze zadní kapsy, připraven projekt brilantinou pole účesu zvaného Eman do spořádaných brázd," připomíná autor.

Hřeben však měl podobu ženy v plavkách, což podle Skály neobstálo v 90. letech s nástupem genderové problematiky. Jako "službu a nápravu chyb" vystavil metrové zvětšeniny hřebenu, které však mají podobu muže v plavkách a s účesem, jemuž měly sloužit.

Skálova kreativita jde napříč malířstvím, sochařstvím, fotografií i hudební produkcí, podle toho, co ho zrovna inspiruje. Hlavním motorem jeho práce je přimět lidi přemýšlet jinak, než jsou zvyklí.

Finance versus umění

Miloslav Navrátil založil v roce 1991 Galerii Litera na Karlínském náměstí, v roce 2000 Galerii Navrátil na Malé Straně. Litera, která je i specializovaným antikvariátem, byla o dva roky později zničena povodní, na podzim 2003 opět zahájila provoz.

I kvůli tomu se galerista pravděpodobně dostal do finančních potíží a udržet výstavní prostory v Tomášské ulici se mu nepodařilo.

Na podporu zachování galerie vznikla v roce 2007 petice, jíž podepsaly desítky umělců. Adresovaly ji ministerstvu kultury, které do té doby neudělilo Navrátilovi žádný grant na podporu činnosti či na výstavu. Grant nedostal ani loni; suma požadovaná všemi uchazeči v oblasti výtvarného umění tehdy činila 80 milionů, ministerstvo rozdělilo 17 milionů.