V úterý se 80 let dožívá prozaička a filmová scénáristka Eva Kantůrková, narozená 11. května 1930. Spisovatelka, jež je autorkou řady románů, povídek a šesti filmových scénářů, byla signatářkou Charty 77.

K jejím nejznámějším dílům patří Přítelkyně z domu smutku, příběh o pobytu ve vazbě, jež autorka napsala na základě svých osobních zkušeností s vězněním v letech 1981 a 1982. Česká televize knihu v roce 1992 převedla do podoby čtyřdílného televizního seriálu s Ivanou Chýlkovou v hlavní roli.

Za literární činnost obdržela spisovatelka řadu cen, například cenu Toma Stopparda (za Přítelkyně z domu smutku), cenu Jana Palacha (za románovou studii Jan Hus) či cenu Egona Hostovského (za román Zahrada dětství).

Kantůrková se do širšího povědomí veřejnosti dostala po listopadu 1989, kdy se aktivně podílela na vzniku Občanského fóra (OF), v letech 1990 až 1992 byla za OF poslankyní České národní rady.

Eva Kantůrková, která se celoživotně věnovala literatuře, vystudovala historii na pražské filosofické fakultě. Začínala jako novinářka v Mladé frontě, pracovala v aparátu Svazu mládeže a v letech 1966 až 1967 v Československém ústředí knižní kultury.

Do roku 1970 byla členkou KSČ, angažovala se v Pražském jaru, poté se uchýlila do disentu. Publikovat mohla jen v samizdatu a exilových nakladatelstvích. V minulosti několik let stála v čele obce spisovatelů, šest let byla také členkou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Kantůrková byla dvakrát vdaná, jejími syny z prvního manželství jsou ekonom Ivan Štern a publicita Jan Štern.