Oceněné knihy 2010

Kniha roku: Petra Soukupová - Zmizet (Host)
Nakladatelský čin roku: Dílo Milady Součkové (Prostor)
Překladová literatura: David Lodge - Nejtišší trest (přeložil Richard Podaný; Mladá fronta)
Objev roku: Jiří Hoppe - Opozice '68. Sociální demokracie, KAN a K 231 v čase pražského jara (Prostor)
Literatura pro děti a mládež: Iva Procházková - Nazí (Paseka)
Literatura faktu: Ivan Klíma - Moje šílené století (Academia)
Próza: Ivan Matoušek - Oslava (Revolver revue)
Poezie: Viola Fischerová - Domek na vinici (fra)
Cena čtenářů: Kateřina Tučková - Vyhnání Gerty Schnirch (Host)

Hlavní cenu v soutěži Magnesia Litera 2010 a titul Kniha roku dostal soubor tří próz Petry Soukupové s názvem Zmizet. Autorka v knížce stejně jako ve své prvotině K moři nominované ve stejné soutěži před třemi lety zpracovává téma dětí z rozpadajících se rodin.

Hlavní cena je spojena s odměnou 200 tisíc korun, kniha vyšla v nakladatelství Host.

Porotci pořadatelům v devátém ročníku tak splnili jejich přání více podpořit českou prózu, která v uplynulých letech zatím mezi hlavními cenami příliš často nefigurovala.

Vítěznými knihami byla dvakrát odborná literatura, v minulých ročnících zvítězila i výtvarná publikace, překladové knihy, loni básnická sbírka. Vítězství původní české prózy podle pořadatelů nejspíše dokládá jejich hlavní záměr propagovat kvalitní literaturu a přiblížit ji čtenářům.

"První dojem je jenom radost, prostě velká radost," reagovala na cenu Soukupová. ČTK po předání řekla, že se při psaní snaží mít rituály, většinou píše dopoledne a doma, když je zapnutá televize.

"Inspiraci nevím přesně, kde čerpám, koukám se po světě a vymýšlím," řekla. Prozradila, že chystá další knihu. Ale zatím je prý ve stadiu promýšlení. Začít psát by chtěla v létě. "Bude to deník osmnáctileté holky během jednoho roku," uvedla.

Cenu v kategorii próza dostal Ivan Matoušek za knihu Oslava, vydanou v Revolver Revue. Hlavní postavou románu je starý umírající muž, jehož osud čtenář nahlíží natřikrát - prostřednictvím jeho deníkových záznamů, pásmem účastných glos jeho syna a nakonec symbolicky laděným komentářem vypravěče.

"Hlavně jsem překvapený, že jsem se dostal tady na podium, protože teď ta knížka bude asi mainstreamová," podivil se.

Literu za poezii dostala Viola Fischerová, na cenu nominovaná již několikrát. Porotci jí cenu udělili za sbírku Domek na vinici, kterou vydalo nakladatelství fra. Cenu za knihu pro děti a mládež dostala Iva Procházková za román pro dospívající čtenáře s názvem Nazí, vydaný v Pasece.

Zatímco menším dětem se domácí autoři věnují dostatečně, mnoho původní literatury pro dospívající nevzniká. Procházková dostala cenu v téže kategorii i v roce 2007.

V kategorii literatura faktu porota vybrala knihu pamětí Ivana Klímy Moje šílené století, kterou vydala Academia. Autor vypráví o osudové části svého dětství prožité v koncentračním Táboře v Terezíně, o motivacích vstupu do komunistické strany, o společenské a kulturní situaci v 60. letech. Paměti zatím končí proslulým IV. sjezdem Svazu československých spisovatelů v červnu 1967, na druhé části pamětí Klíma pracuje.

Literu za nakladatelský čin dostaly Spisy Milady Součkové, jejichž edici loni dokončil Prostor. Jako nejlepší překladovou knihu porota vyhodnotila román britského prozaika Davida Lodge Nejtišší trest, který přeložil Richard Podaný a vydala Mladá fronta.

Objevem roku je publikace věnovaná událostem ve společnosti a politice v Československu roku 1968. Má název Opozice '68. Sociální demokracie, KAN a K 231 v čase pražského jara, napsal ji Jiří Hoppe a vydal Prostor.

Čtenáři udělili svou cenu románu mladé autorky Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch, jenž vydal Host. Rozsáhlý román vypráví příběh mladé Němky, která se spolu s malým dítětem v květnu 1945 musela zúčastnit známého pochodu smrti do Brna-Pohořelic. V Československu nakonec zůstala a prožila zvraty bouřlivého 20. století i osobního života. Tučková má za román aktuálně nominaci na Cenu Jiřího Ortena.