Legenda československého rocku publiku nabídla zejména starší skladby, kterým vévodily hammondovy varhany letos třiašedesátiletého Mariána Vargy.

V závěru se kapela dočkala ovací vestoje.

Collegium Musicum se představili v sestavě s Vargou, baskytaristou Fedorem Frešem, kytaristou Františkem Griglákem a bubeníkem Martinem Valihorou. Kapela se v původní sestavě sešla nejprve jednorázově kvůli festivalu Beatfest v roce 2008, zahrála si i v následujícím roce.

Původního bubeníka Dušana Hájka, který se podle kapely po letech absence necítil na soustavné hraní, však nahradil Valihora.

"Vítáme všechny staré kamarády a vůbec všechny, kteří dnes přišli. Ani se tady moc nezměnilo, v Lucerně je pořád velké teplo," přivítal diváky Frešo.

Kapelu uvedl na podium hudebník, publicista a moderátor Ondřej Konrád, iniciátor vůbec prvního koncertu Collegium Musicum v Praze, který se odehrál v roce 1970 v pražském Radiopaláci.

Také dnes se posluchači dočkali originální směsi rockové vesměs instrumentální hudby s citacemi známých děl vážné hudby od Josepha Haydna nebo od Rimského-Korsakova.

Hrají přes 40 let

Jako předkapela vystoupila skupina Sunflower Caravan, která na sebe vedle hudby nedávno upozornila, když kritizovala pořadatele výročních cen Akademie populární hudby Ceny Anděl 2009 za to, že nominovaní na ceny v kategoriích klip roku a objev roku byli nakonec vyřazeni z živého vystupování na předávacím večeru. S Vargovým souborem je spojuje používání hammondových varhan.

Varga, bývalý člen kapely Prúdy, která silně ovlivnila rockové dění na Slovensku i v Čechách, založil Collegium Musicum v roce 1969. Inspirovalo ho vystoupení britské skupiny The Nice v Praze.

V roce 1971 vyšlo skupině debutové eponymní album a poté asi nejcennější dvojalbum Konvergencie. Podle hudebních odborníků byli první art rockovou kapelou a nejvýznamnější skupinou svého typu na území bývalého východního bloku.