Každý rok touto dobou posílají hollywoodská studia porotcům Oscarů, Zlatých glóbů a dalších filmových cen desetitisíce DVD disků s filmy aktuálně promítanými v kinech. Každý rok končí kopie těchto DVD na internetu, odkud si je může kdokoli stáhnout ke škodě prodejců lístků a legálních DVD. Tentokrát však filmová studia volí jiný postup, aby tomuto pirátství zabránila, napsala agentura AP.

Čtyřiadvacet hodin online a dost

Studio Fox Searchlight umožnilo před nedávným udělováním cen Sdružení filmových herců přibližně jednomu stu tisíc porotců, aby zhlédli nové filmy jako Černá labuť nikoli prostřednictvím DVD, ale online. Porotci si filmy mohli zadarmo stáhnout z internetového obchodu iTunes společnosti Apple.

Totéž udělala studia Paramount Pictures, Focus Features a další s filmy jako Fighter nebo Děcka jsou v pohodě. Ve všech případech si lze filmy pustit jen do 24 hodin od prvního zhlédnutí a veřejnost k nim nemá přístup.

Avšak ani online projekce nemusejí nutně znamenat spásu. Lidé odhodlaní porušovat zákon si najdou cestu, i kdyby kvůli tomu měli nahrávat kopii filmu tak, že na obrazovku počítače namíří obyčejnou videokameru.

"Kopírovat stream (proud audiovizuálních dat z internetu) je dokonce ještě jednodušší než kopírovat DVD," řekl Ernesto Van Der Sar, zakladatel webové stránky TorrentFreak, která přináší zprávy ze světa pirátství. "Přesun k online projekcím může procento úniků snížit, ale dovedu si představit scénáře, kdy to naopak povede k většímu počtu úniků."

Tisíce kopií chodí poštou

Studia jsou nicméně přesvědčena, že v boji s pirátstvím musejí zkoušet stále nové přístupy. Americká filmová asociace odhaduje, že pirátství způsobuje celosvětově ztráty ve výši 25 miliard dolarů (434,4 miliardy korun) ročně. Je příčinou poklesu prodeje DVD v USA, který z maxima 20,2 miliardy dolarů (necelých 351 miliard korun) v roce 2006 spadl na loňských přibližně 14 miliard dolarů (243 miliard korun).

Ačkoliv asociace říká, že nejvíc škod má na svědomí natáčení filmů ručními videokamerami při promítání v kinech, kopie dodávané porotcům filmových cen jsou stále problém. V minulosti zašla studia tak daleko, že porotcům rozeslala speciální DVD přehrávače vybavené silnější ochranou proti kopírování než mají přehrávače standardní. Avšak tento systém před lety jako příliš komplikovaný zanikl. A tak studia pokračují v praxi, kdy porotcům posílají DVD poštou - a to až 20 tisíc kopií jednoho filmu. Riziko úniků tak zůstává.

DVD poslaná porotcům Oscarů koncem roku 2008 byla zdrojem pirátských kopií filmů Milionář z chatrče, Austrálie a Podivuhodný případ Benjamina Buttona. Vyšetřovatelé díky specifickým identifikátorům - vodoznakům, kterými byly disky opatřeny, sledovali stopu, která je dovedla ke dvěma mužům. Pachatelé byli odsouzeni za trestný čin porušování autorských práv.

Loni v říjnu byl film Red společnosti Summit Entertainment zkopírován a nahrán na internet den předtím, než přišel do kin. Vyšetřovatelé našli zdroj úniku v kopii poslané do televizní show Live! With Regis & Kelly. Bylo to už podruhé během čtyř měsíců, co byl pořad zodpovědný za únik filmu.

Společnost Walt Disney, která pořad vyrábí, od té doby zpřísnila procedury, takže nyní má přístup ke kopiím pouze několik klíčových zaměstnanců.

Za první krádež až tři roky vězení

Trestem za nahrávání filmů na webové stránky je pro pachatele, kteří se činu dopustí poprvé, pokuta nebo až tři roky vězení. Pro recidivisty a lidi, kterým je prokázán zištný motiv, jsou tresty ještě tvrdší.

Ve fiskálním roce 2010, který skončil 30. září, evidovalo ministerstvo spravedlnosti USA 207 lidí usvědčených z trestného činu krádeže duševního vlastnictví, což je pokles oproti roku 2007, kdy bylo usvědčeno 287 lidí.

Výkonná viceprezidentka společnosti Summit Entertainment Kaye Cooperová-Meadová se snaží příjemcům kopií vštípit smysl pro obezřetnost. Porotci by neměli dopustit, aby se z DVD pořídila pirátská kopie. Musejí pochopit, že "jedno DVD má cenu milionů dolarů," řekla Cooperová-Meadová.