Letošní Tanečnicí roku se stala členka souboru VerTeDance Tereza Ondrová. Ocenění si vysloužila za výkon v představení Případy doktora Toureta.

Předáním ceny dnes večer v divadle Ponec začal 22. ročník festivalu Tanec Praha.

Přehlídku zahájilo představení maďarského choreografa Pála Frenáka nazvané Twins (Dvojčata) a taneční projekt chilského choreografa Sebastiana Belmara s českým souborem DOT504.

Festival, který do České republiky přiváží představitele současného tance a pohybového divadla z celého světa, v Praze potrvá do 29. června, představí se ale i v dalších osmi městech.

Cena Tanečník roku se v několika minulých letech udílela v závěru festivalu Tanec Praha současně s Cenou Sazky za objev v tanci, nejprestižnějším tuzemským oceněním v oblasti současného tance dotovaným 400.000 korunami.

Kvůli loňskému rozhodnutí sponzora nepodporovat dále českou kulturu se cena letos neudílí. Pro držitelku ceny Tanečník roku pořadatelé připravili zahraniční rezidenční pobyt a věnovali jí 10.000 korun.

Pořadatelé předali také cenu diváků festivalu Česká taneční platforma, který vždy v dubnu uvádí to nejlepší z českého tance za uplynulou sezonu. Vítězem s nejlepším průměrným ohodnocením 1,48 se stala taneční skupina ME-SA, která zaujala zahraniční hosty i diváky svým site-specific projektem Echoes uvedeným v synagoze na Palmovce.

Skupina VerTeDance vytvořila přes deset choreografií, za titul Tichomluva - Neočekávaný chod dostala v roce 2005 Cenu Sazky. V poslední době se skupina pustila do odvážného kroku, když na jeviště přizvala i velmi malé děti. Choreografky připravily s dětmi již dvě inscenace, dětem se ale věnují i jako pedagožky, a podílejí se tak na přípravě dalších generací tanečníků i diváků.

V inscenaci Případy doktora Toureta, která měla premiéru loni v listopadu v divadle Ponec, s oceněnou Terezou Ondrovou vystupuje druhá ze zakladatelek VerTeDance Veronika Kotlíková-Knytlová, herec Tomáš Měcháček a herečka Anna Polívková, která představení režírovala.

Arteterapie

Inspirovala se knihou neuropsychologa Olivera Sackse Muž, který si spletl svou ženu s kloboukem; Sacks se ve své praxi věnuje propojení umění a vědy - tedy arteterapii.

Zmíněná kniha čtenáře seznamuje s nejzajímavějšími klinickými případy jeho praxe, ale zároveň se hluboce zamýšlí nad otázkami vztahu mozku a duše či nemoci a duše. Případy doktora Toureta řeší zásadní otázku: Proč lidé tančí a lze se prostřednictvím tance a pohybu oprostit od věcí, které nás spoutávají?

Program festivalu se bude opět věnovat třem fenoménům - nejlepší domácí tvorbě, nejnovějším evropským tendencím a vystoupením velkého světově proslulého souboru. Zlatým hřebem Tance Praha bude podle pořadatelů hostování belgického souboru Les Ballets C de la B, který 29. června v karlínském divadle představí svou poctu loni zesnulé choreografce Pině Bauschové.