Kino.jpgPodle údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnila Unie filmových distributorů, byla letos nová multikina otevřena v Mladé Boleslavi, Plzni, Zlíně, Jihlavě a Liberci. V prosinci přivítá první návštěvníky nový multiplex v Pardubicích, kde již jedno multikino promítá. V roce 2007 v Česku nepřibyl ani jeden multiplex. Zatímco na konci loňského roku 19 multikin disponovalo 165 promítacími sály, ve kterých bylo 32.568 sedadel, tak nyní mají multikina 193 promítacích sálů se 34.283 sedadly. Kvůli multikinům již v řadě měst a obcí přestala promítat původní kina a zbylé biografy se často neobejdou bez dotací radnic.

Stavba dalších multikin se připravuje, přičemž jejich provozovatelé se po Praze začali více soustřeďovat i na krajská města. Společnost CineStar, která má nyní v Česku devět multiplexů, plánuje zprovoznit multikino v Ústí nad Labem. Nový multiplex by měl být i v desítky let starém obchodním domě Družba na českobudějovické Pražské třídě, který čeká rekonstrukce.

Češi loni v pokladnách 19 tuzemských multikin utratili za vstupenky na filmová představení rekordních 942 milionů korun, což ve srovnání s rokem 2006 bylo bezmála o 155 milionů korun více. Počet návštěvníků multikin loni vzrostl na 8,2 milionu ze 6,95 milionu o rok dříve. Podíl multikin na celkové návštěvnosti biografů se v loňském roce zvýšil zhruba o 3,5 procentního bodu na 63,8 procenta a na tržbách o tři procentní body na 78,5 procenta.

MultikinaKvůli expanzi multikin již mnoho klasických biografů ukončilo činnost nebo je na pokraji krachu. Například kinu Metropol v Olomouci od otevření multiplexu CineStar na okraji města v roce 2005 klesly tržby až o 70 procent. Olomoucká radnice se proto v říjnu rozhodla kino Metropol finančně podpořit. Na jeho záchranu poskytne ještě letos mimořádně 500.000 korun a roční příspěvek mu od příštího roku navýší ze současného půlmilionu na 650.000 korun. Kino Metropol je posledním klasickým biografem v Olomouci. Olomoucká kina Lípa a Central byla předloni uzavřena krátce po otevření nového multikina.

Multikina nabízejí premiéry na úkor klasických kin

Olomoucké kino Metropol přišlo kvůli multiplexu hlavně o premiéry, což způsobilo pokles zájmu diváků o filmová představení. "Nikdo nám je nedá. Paradoxně jsou dříve uvedeny v menších městech, třeba Přerově nebo Prostějově, protože tam nemají multikino," řekl ČTK ředitel společnosti Olomoucká kina Jan Joukal. V západní Evropě, například ve Francii, podle něj podobná situace není možná. Domnívá se, že tuto diskriminaci by měla řešit česká legislativa. "Většina měst dříve kina dotovala jako svou příspěvkovou organizaci, což v Olomouci dlouho nebylo potřeba. Dokonce se snažíme držet i vstupné na nízké hladině 80 korun," dodal Joukal.

Konkurenci nového multikina CineStar nevydrželo ani poslední klasické kino v Pardubicích, které ukončilo provoz v závěru loňského roku. "Multikino nás zabilo. Museli jsme skončit pro naprostý nezájem lidí," uvedl provozovatel kina v pardubickém kulturním domě Dukla Marek Hájek. Například na Svěrákovy Vratné lahve přišlo podle něj do kina nejvíce 40 lidí a na Harryho Pottera jen osm diváků. Naproti tomu pardubické multikino, které disponuje šesti sály, navštívilo za první rok jeho provozu téměř čtvrt milionu lidí.

Loňský rok byl pro kina velmi příznivý a jejich celkové tržby díky výrazně vyšší návštěvnosti vzrostly o 156,7 milionu na 1,2 miliardy korun. Hlavní podíl na růstu tržeb měla přitom právě multikina.

Letos zatím kina hlásí nižší návštěvnost i tržby. Česká kina za devět měsíců letošního roku navštívilo necelých 8,9 milionu diváků, což bylo meziročně o 1,2 milionu méně. Nižší návštěvnost se odrazila také v tržbách kin, které letos od ledna do září meziročně klesly o 112 milionů na 854 milionů korun.