Osobitou antologii současné české i světové animace nabízí divákům letošní desátý ročník mezinárodního filmového festivalu Anifest.

Jubilejní ročník, který začne 26. dubna v Teplicích, příznivce animované tvorby láká na obsahově i žánrově nebývale pestré menu.

Od Fimfára k Padouchovi

Jedním z lákadel jubilejní přehlídky jsou retrospektivy slavných českých tvůrců. Programová sekce nazvaná Z české školy animace uctí ukázkami jejich tvorby proslulé české animátory v čele s Břetislavem Pojarem, Vlastou Pospíšilovou a Adolfem Bornem.

K vidění budou nové české celovečerní animované filmy Fimfárum: Do třetice všeho dobrého a zdařilá povídková férie Autopohádky, které soutěží o hlavní festivalovou cenu, ale také novinka Jana Švankmajera, koláž Přežít svůj život.

Z opačného konce "animovaného spektra" pak nabídne letošní menu AniFestu výpravné počítačem animované kinohity Já, padouch nebo Rango, ale také nejnovější disneyovku o Medvídkovi Pú, který má na Anifestu svou českou předpremiéru.

Japonské animé i finské loutky

Dramaturgové festivalu letos neopomněli ani nejnovější zahraniční festivalovou produkci: v sekci AniFest Choice věnovali prostor světovým animovaným filmům, které uspěly třeba v Cannes, Annecy či Benátkách - mezi ně patří na Oscara nominovaný staromilský Iluzionista francouzského režiséra Sylvaina Chometa nebo španělská "bolero" romance Chico a Rita.

"Kromě hlavní mezinárodní soutěže v deseti kategoriích nabídneme bohatý doprovodný filmový i nefilmový program - japonské animé, v pokračování Pobaltské mise tentokrát Lotyšskou retrospektivu, pásma tvorby jednotlivých porotců a výběr toho nejzajímavějšího ze světové animace právě v rámci programu AniFest Choice," řekl na tiskové konferenci programový ředitel Pavel Horáček.

Do soutěžních kategorií se přihlásilo 1500 filmů ze 62 zemí, vybráno do soutěže nakonec bylo 350 titulů - celovečerních, krátkých, studentských a dětských filmů, videoklipů a reklam.

V rámci doprovodného programu týdenní přehlídka zve diváky na několik koncertů, ale také expozice přímo spojené s festivalovým filmovým programem - na zámku v Teplicích budou vystaveny loutky, skici a scény z Pojarova soutěžního filmu Autopohádky, místní Dům kultury zase hostí instalaci originálních loutek známé finské režisérky Katariiny Lillquistové a výstavu rekapitulující deset ročníků Anifestu.