Před jedenácti lety začala Jiřího Vlčka trápit záda. Rád si proto četl vleže v posteli, ale ve chvíli, kdy jeho manželka chtěla spát, musel zhasnout. Proto pátral, jak číst i bez svícení. Na internetu narazil na nový fenomén – elektronické knihy, jež bylo možné stáhnout do tehdy moderních čteček, palmů nebo palmtopů, jejichž displeje umožňovaly požitek z četby i potmě. Dnes Jiří Vlček spolu s Pavlem Koutským provozují web Palmknihy.cz, který patří mezi nejvýznamnější šiřitele elektronických knih u nás.

VÍKEND HN: Můžou vedle sebe existovat elektronické a papírové knihy, nebo čeká tradiční knižní produkci smetiště dějin?
Pavel Koutský: Papírové knihy nikdy nezaniknou. Jsou tady stovky let a nějaká elektronika je prostě nezničí. Dojde k tomu, že tu prostě budou dva trhy. Jedni si budou kupovat elektronické knihy do čteček, mobilů nebo tabletů, protože to pro ně bude pohodlnější, a druzí si budou kupovat knížky papírové, protože je budou bavit víc. Myslím, že se to bude také hodně prolínat.

E-knihy budou něco, jako máme dneska paperbacky, prostě dobrodružné čtení, detektivky nebo červená knihovna, to jsou knihy, které si chceme přečíst, ale ne víc než jednou. Obvykle je dáváme do antikvariátu, do sběru nebo do sklepa a pak do kamen, takhle je prostě jenom vymažeme. Ale pak jsou ještě krásné knížky, monografie, díla s krásnými obálkami – a ty budeme chtít mít v knihovně, protože se k nim budeme chtít vracet a koukat se na ně v obýváku při utírání prachu.
 
Jiří Vlček: Samozřejmě že ten přerod bude pro mnohé, kteří se knižního trhu účastní, velmi bolestivý a spojený s finančními ztrátami a problémy. O papírové knihy jako takové se ovšem nebojím, protože já jsem sice člověk, kterého papíroví staromilci nenávidí, protože tu urychluji nástup „elektronického zla“, ale zároveň si papírové knihy sám kupuju. Mám je rád, baví mě a nic na tom nezmění ani to, že mám v batohu čtečku a čtu hlavně na ní. O divadle se také říkalo, že nepřežije kino, a o kinu, že ho zahubí televize. Kdo mluví o konci papírových knih, je hlupák, který tomu nerozumí.
 
VÍKEND HN: Nakladatelé se ani tak nebojí zániku papírových knih, jako spíš internetových pirátů. Vždyť texty lze nelegálně kopírovat, převádět do elektronické podoby a pak nelegálně šířit. Jinými slovy, dají se krást stejně snadno jako dneska hudba nebo filmy.
PK: My jsme distributoři legálních elektronických knih, a tak by nám měli piráti už ze zásady vadit. Ale asi vás překvapím, když řeknu, že nám naopak nevadí. Jde o to, že jsou lidé, kteří budou krást vždycky, a je jedno jestli muziku nebo knížky. S tím se nedá nic udělat a žádná ochrana není proti nim dost dobrá. V našem oboru je ovšem situace taková, že kradou hlavně ti, co by za jiných okolností nekradli. Troufám si tvrdit, že knižní pirátství je v Česku vyvoláno vysokou poptávkou po e-knihách, která nenachází odpovídající nabídku. Já jsem na základě našich zkušeností přesvědčený, že knižní piráti jsou kulturnější než ti filmoví či hudební. Jsou to fandové čteček a knih, a když dostanou možnost koupit si knihy, které chtějí v elektronické podobě, koupí si je.
 
JV: Vždycky v této souvislosti mluvím o majiteli českého sci-fi nakladatelství Brokilon Robertu Pilchovi. To je nejen člověk, který jako jeden z mála nakladatelů elektronický prodej vítá, ale hlavně umí s piráty spolupracovat. Třeba jim časem sám poskytuje elektronické verze svých knih. Má vyzkoušeno, že mu pirátské šíření knih pomáhá v prodeji. Ti, co by si některé jím vydané knihy nikdy nekoupili, si je zadarmo přečtou, a když se jim zalíbí, pořídí si je do knihovničky. A on je především nakladatel, který se musí živit, takže pochybuji, že by s pomocí pirátů chtěl ničit sám sebe.