Nejvíce nominací na Českého lva v sobotu večer získal temný thriller Pouta, jehož příběh se vrací na začátek 80. let. Film, který natočil režisér Radim Špaček podle scenáře Ondřeje Štindla zabodoval ve všech dvanácti kategoriích - v té za vedlejší mužskou roli dokonce dvakrát. Dostal i cenu kritiků a filmových teoretiků za celovečerní film.

O dvě nominace méně má hořká komedie Občanský průkaz režiséra Ondřeje Trojana a scenáristy Petra Jarchovského.

Nejlepší zahraniční film: Počátek

Nominační večer se uskutečnil v pražském kině Lucerna. V přímém přenosu České televize, který moderovali Jakub Žáček a Marek Daniel, dostala první sošku Českého lva za nejlepší zahraniční film americko-britská akční sci-fi režiséra Christophera Nolana Počátek s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.

V kategorii dokumentární tvorby byl Českým lvem odměněn provokativně laděný snímek Víta Klusáka a Filipa Remundy Český mír.

Pozoruhodné retro Radima Špačka Pouta vypráví o normalizačním dusnu - čtěte ZDE

Mezi herci jsou v nominacích například Ondřej Malý (Pouta), Karel Roden (Habermannův mlýn), Jaroslav Plesl (Největší z Čechů), Martin Myšička (Občanský průkaz) a Konstantin Lavroněnko (Kajínek). Ze výkon ve vedlejší roli v tomto filmu byl nominován Vladimír Dlouhý in memoriam.

Z hereček mají naději získat Českého lva například Kristína Farkašová (Pouta), Simona Babčáková (Největší z Čechů), Aňa Geislerová (Občanský průkaz), Zuzana Bydžovská (Mamas & Papas) a Lenka Vlasáková (Ženy v pokušení).

Po sedmi nominacích mají rodinný dobrodružný snímek Kuky se vrací režiséra Jana Svěráka a komedie Roberta Sedláčka Největší z Čechů.

Sto tisíc korun pro Graffitiger

Novinkou byla cena Magnesia pro nejlepší studentský snímek, dotovaná částkou 100 tisíc korun. Získal ji film Graffitiger režiséra Libora Pixy z pražské FAMU. Do nultého ročníku se mohlo přihlásit oslovených sedm filmových škol a čtyři studentské festivaly. Soutěž je otevřená dokumentům, animovaným i hraným filmům. Jediným kritériem je, aby šlo o nekomerční dílo. Porota vybírala ze dvou desítek titulů.

Ocenění České filmové a televizní akademie (ČFTA) za nejlepší filmový plakát převzal Petr Štěpán za dílo ke snímku Kuky se vrací. Cenu filmového portálu Kinobox.cz za nejlepší český film získala na základě ankety návštěvníků komedie Jiřího Vejdělka Ženy v pokušení.

Do nominací za nejlepší dokument se dostaly snímky 25 ze šedesátých Martina Šulíka, Český mír, Katka Heleny Třeštíkové, Medvědí ostrovy Martina Ryšavého a Nesvatbov Eriky Hníkové.

Ještě přijde druhé kolo

Režisér přímého přenosu a výkonný ředitel ČFTA Petr Vachler předem sliboval, že letošní ročník Českých lvů bude ve znamení hudby a tance. V Lucerně se proto objevil například "Václav Havel českého swingu", jak ho moderátoři označili, tedy Ondřej Havelka. Zpívali však i oni sami a pohotově bavili zaplněné hlediště. Přítomné rozesmáli vtipnými odpověďmi z videozáznamu i "lvové českého filmu" Jiří Macháček a Jan Budař. Ten se na finálovém večeru zhostí role průvodce a přivítá pěvecké hvězdy, které občas vystupují na filmovém plátně.

V letošním 18. ročníku se vybíralo z jedenadvaceti celovečerních titulů a 15 dokumentů. Hlasování akademiků doznalo změn, když do nominací navrhovali místo tří hned pět snímků. Teprve ve druhém kole z nich bude vybrána trojice těch, z nichž vzejde vítěz. Držitelé křišťálových sošek budou vyhlášeni 5. března ve Velkém sále pražské Lucerny.

Videoukázky ze snímků nominovaných v kategorii Nejlepší film

Pouta

Kuky se vrací

Habermannův mlýn

Největší z Čechů

Občanský průkaz