"Vyvrcholení celosvětového fenoménu", "Klíčová událost jedné generace", "Dokončení cesty, která trvala celou dekádu". I taková hesla provázejí světovou premiéru nejnovějšího filmu o Harrym Potterovi. Ve čtvrtek měl světovou premiéru v Londýně, příští týden se dočkají fanoušci po celé planetě včetně Česka. Jaký ale film o Harrym Potterovi opravdu je? Na co se mohou diváci těšit?
 
První část filmu Harry Potter a Relikvie smrti je jednoznačně nejtemnějším dílem celé ságy - formálně i obsahově. A není to klišé. Jestliže už předchozí dva filmy, Fénixův řád a Princ dvojí krve spíš než pohádku pro děti představovaly solidní dospělý psychothriller s takřka hororovými motivy, u Relikvie smrti ona hmatatelná atmosféra strachu nabývá na ještě větší  intenzitě.

Zhmotnění nočních můr

Relikvie smrti je místy takřka "nekoukatelným" zhmotněním dětských nočních můr. Režiséru Yatesovi se sázka na hrůzyplné finále fascinujícího střetu Harryho s Voldemortem (v mrazivém pojetí stále chladnokrevnějšího Ralpha Fiennese), mistrovskou filmařinu a přehršel ohromujících digitálních triků vyplácí na celé čáře.
 
K onomu dlouho anoncovanému finálnímu střetu dobra a zla však pochopitelně dojde jen napůl. David Yates poslední román J. K. Rowlingové "rozlomil" do dvou filmů. A ačkoliv se rozhodl v mnoha ohledech logicky, právě "nedokončení" fatálního střetnutí Harryho s Lordem Voldemortem a naddimenzovaná dvouapůlhodinová stopáž prvního ze dvou finálních dílů ságy Relikviím smrti vysloveně škodí.

Na tom se ostatně shodují také britští kritici, kteří film Harry Potter a Relikvie smrti viděli jako první. 

Prodloužený smrtelný třes

Zatímco The Daily Telegraph ocenil, že první díl Harryho Pottera a Relikvie smrti opravdu je "nejděsivějším filmem celé série", ale je přitom "vtipný a dojemný", kritik The Guardian pochybuje, zda snímky podle knih J. K. Rowlingové vydrží zkoušku času.
 
Uznávaný recenzent Xan Brooks z Guardianu dokonce přidělil snímku jen dvě hvězdičky. Je pouze prodlouženým smrtelným třesem, uvedl v souvislosti s tím, že filmaři rozdělili zpracování poslední knihy kouzelnické ságy do dvou filmů.

Snímek je z velké části k nerozeznání od předcházejících dílů, uvedl The Guardian a zapochyboval o tom, jak dlouho potterovské filmy přežijí.

"Nemohu se zbavit pocitu, že tyto snímky jsou příliš zjevně účelové a nemají dost vtipu, vřelosti a lidství, aby o mnoho přežily přítomný okamžik," napsal Brooks.

Uhranutí Hermionou

Recenzenta Baze Bamigboye z Daily Mail uchvátila představitelka Hermiony Emma Watsonová. "Úplně mne uhranula. Je fascinující svým tichým, metodickým a racionálním způsobem a je rozhodně v tomto filmu zdrojem energie," napsal kritik, kterému nicméně vadí délka filmu dosahující 146 minut.

"Určitě musí být nějaké kouzlo, které mohlo vymazat aspoň dvacet minut," dodal s tím, že je dvouapůlhodinová stopáž takřka "nesnesitelná".


Deník The Times, který přidělil snímku tři hvězdičky, si také myslí, že "nafouknuté finále" mohlo být sestříháno do jednoho "svižného filmu".

Harry Potter a Relikvie smrti 1. část nabízí hmatatelnou hrůzu: inscenované procesy, etnické čištění a čarodějnický ekvivalent moderního mučení waterboardingu a stejně jako kniha je temnější než předcházející části, napsaly Timesy. Myslí si ale, že filmu chybí tempo.

Zakryjte si oči

Také The Independent se domnívá, že film "ochabuje tam, kde by měl stoupat". Přesto ocenil snímek čtyřmi hvězdičkami a napsal, že je "předkrmem, po kterém budou fanoušci vyhladověle čekat na finále".

Rovněž čtyři hvězdičky si film odnesl z recenze listu The Daily Telegraph, podle něhož je to zatím nejděsivější snímek ze série a "v jistých okamžicích si i někteří dospělí budou zakrývat oči".

Současně ale diváky nejvíce seznamuje s emocemi hrdinů - třeba když Harry navštíví hrob svých zavražděných rodičů nebo když Hermiona chce chránit své rodiče, a proto vymaže z jejich paměti všechny vzpomínky na ni.

Česká premiéra nového Pottera se chystá v pondělí večer, do běžných kin pak Relikvie smrti zamíří ve čtvrtek 18. listopadu.