V Česku není jiný festival, při kterém by se návštěvník víc nachodil. Dvanáctý ročník Designbloku má na programu přes dvě stě prezentací novinek módních návrhářů, produktových designérů či grafiků.

Program, který začíná dnes a potrvá do soboty, se uskuteční na čtyřiceti místech Prahy. I když se člověk rozhodne navštívit jen festivalové Superstudio s miniprezentacemi desítek autorů a k tomu třeba jen dvě doprovodné výstavy, hrozí mu prošoupání podrážek.

Superstudio, které pořadatelé umisťují každý rok do jiného prostoru, má rozlohu sedmi tisíc metrů čtverečních. Letos pro srdce Designbloku vybrali bývalý palác Elektrických podniků v Holešovicích. Vysoká budova z třicátých let minulého století stojí v blízkosti metra Vltavská.

Designblok obsadí šest jejích pater.

Extravagance, káva a IKEA

Program je přeplněn akcemi, kromě novinek designových výrobců, designérů, designérských škol se chystají módní přehlídky, přednášky, a dokonce i divadelní performance. Seznam zavedených i zcela nových značek se nevejde na čtyři archy A4.

Například v sekci vznešeně nazvané Créme de la Créme představí Vitra svůj pohled na současnou kancelář, jak má vypadat krásná a pohodlná židle a jiný dřevěný nábytek představí TON a nebude chybět ani značka Electrolux, která ve své Design Laboratory 2009 předvede soutěžní návrhy studentů užitého umění z celého světa.

ERCO chystá přehlídku světel navržených studiem Hippos Design, vítězem Czech Grand Design v kategorii Designér roku 2009. Stejní autoři se letos postarali také o styl kavárny Superstudia. Letos poprvé se na Designbloku představí i IKEA, která je pro svou masovou produkci designérskou elitou obvykle nahlížena s despektem.

V holešovickém Superstudiu nebudou chybět ani studenti, své výstavy tu bude mít nejen Uměleckoprůmyslová škola, ale i další vysoké a střední školy zaměřené na design.

Z doprovodných programů Designbloku stojí za pozornost tři výstavy: Window Gallery České spořitelny v Rytířské ulici hostí Mléčnou dráhu, obvyklou přehlídku středoevropského designu.

Letos je zaměřena na šest českých designérských studií, která se pohybují na hranici grafického a produktového designu. Dosud největší výstavu polského designu u nás představuje už od 15. září Polský institut a Národní galerie ve Veletržním paláci. Přehlídka se zaměřuje na průmyslový design, nechybí ukázky nábytku nebo dopravních prostředků.

Dekadence v Pokoji č. 13

Třetí doprovodnou výstavu Designbloku, nazvanou Pokoj č.13, uspořádalo Uměleckoprůmyslové muzeum. Přehlídka je zároveň součástí projektu Dekadence Now!, která začala v Galerii Rudolfinum.

Pokoj č. 13 sleduje, kde se dekadentní tematika dotkla současné módy či designu.

Autory jsou však nejen designéři, ale i umělci, například Ondřej Brody, Jiří Černický, David Černý, ze zahraničních Géza Szöllősi, Joel-Peter Witkin nebo Erwin Olaf - ten se ostatně na Dekadence Now! v Rudolfinu představuje i s portrétem prostřílené carevny Alexandry ze série Royal Blood.

Designblok v následujících šesti dnech vybízí i k návštěvě designérských studií, módních butiků a značkových prodejen v centru Prahy.

Festivalový průvodce Design Guide ostatně vyznačil tři hlavní zóny, kde je nejvyšší hustota výstavních míst: Staré a Nové Město, Holešovice a Karlín.