Nový ředitel České filharmonie Václav Kasík není kompetentní vést sbor, protože na to nemá potřebné vzdělání, nemá kontakty a neovládá cizí jazyky. Tvrdili to dnes filharmonici, kteří na schodech pražského Rudolfina uspořádali další happening na protest proti způsobu jmenování Kasíka na dobu neurčitou a odvolání původního šéfa Vladimíra Darjanina.

Za zády hudebníků byly transparenty s nápisy "Protestujeme proti zlovůli ministra (Václava) Riedlbaucha" a "Nejsme trafika pana Kasíka".

Stejně jako minulý týden umělci krátce zahráli, tentokrát pod vedením dirigenta Václava Mazáčka desátý ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka a třetí větu z jeho Novosvětské symfonie. Přítomným vysvětlili důvod svého protestu.

"Nepřestaneme, dokud se situace nezmění, přestože výsledky voleb napovídají, že současné ministerstvo kultury končí," řekl několika desítkám posluchačů Ivan Pazour z Unie orchestrálních hudebníků.

Umělecká rada České filharmonie (ČF) minulý týden písemně vyzvala ředitele Kasíka k rezignaci. Kasíka k odchodu z ČF na čtvrtečním společném setkání vyzvali i členové orchestru. Ten ale odstoupit nehodlá.

Kasík se k dopisu Umělecké rady nechtěl vyjádřit s tím, že jeho autorům již odpověděl. Manažerka souboru Dana Wagnerová ČTK řekla, že v odpovědi filharmonii Kasík napsal, že odstoupit nehodlá a ani nebude bránit snahám o výběrové řízení. Jeho vypsání však podporovat nebude.

Mluvčí ministerstva: Vše je zákonné

"O žádném sporu s Českou filharmonií nic nevím," reagoval na žádost ČTK o vyjádření Kasík.

Proti jmenování Kasíka bez výběrového řízení a odvolání Darjanina protestovali hudebníci ČF už ve čtvrtek, kdy na schodech Rudolfina zahráli tři ze Slovanských tanců Antonína Dvořáka.

"Jmenování ředitele České filharmonie proběhlo zcela v souladu se zákonem. Ministr výběrové řízení sice vypsat může, ale v žádném případě nemusí. Oba tyto způsoby výběru mají svá pro i proti a ani jeden z nich nelze obecně označit za vhodnější," reagoval minulý týden mluvčí ministerstva Jan Cieslar.

Argument, že výběr ředitele nebyl dopředu konzultován s filharmoniky, považuje za lichý. V žádné z příspěvkových organizací nevybírají ředitele její zaměstnanci, doplnil.

Záznam prvního protestu filharmoniků:

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.


Jmenovací dekret ministr Riedlbauch novému řediteli Kasíkovi předal v době, kdy byl orchestr na zájezdu. Ministr bývalého ředitele ČF Darjanina odvolal tři týdny před parlamentními volbami. Podle předsedkyně Umělecké rady orchestru Jany Brožkové přitom ministr orchestr ujistil, že se žádná změna nechystá.

Důvodem Riedlbauchova rozhodnutí prý byly nedostatky v hospodaření. Ty však vytýká i Darjanin Riedlbauchovi, který filharmonii vedl před ním. ČF podala trestní oznámení na Riedlbaucha kvůli špatnému hospodaření v době, kdy těleso vedl.

S Riedlbauchem měl orchestr ke konci jeho osmiletého působení spor především kvůli rozdílnému výkladu autorského práva, hudebníci kvůli tomu v roce 2008 ani neumožnili pořizovat nahrávky z Pražského jara. Riedlbauchovi měl skončit mandát s koncem roku 2008, v létě ale tehdejší ministr kultury Václav Jehlička vypsal na jeho místo konkurz. Do něj se Riedlbauch nepřihlásil, ve funkci tedy pokračovat nechtěl.

Protesty ČF proti jejímu vedení se objevily již v minulém režimu. V říjnu 1989 ČF pod vedením svého tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna odmítla nahrávat pro oficiální československá média kvůli represi umělců komunistickým režimem.

Současné protesty podle umělců neohrozí účinkování ČF na letošním festivalu Pražské jaro, kde těleso vystoupí 3. června pod vedením slavného amerického hudebníka Andrého Previna ve Smetanově síni Obecního domu.

Kasík vedl Český rozhlas od roku 1999 po dvě funkční období, loni v červenci jej rada odvolala mimo jiné i kvůli prodražené rekonstrukci budovy rozhlasu na pražských Vinohradech.