Pražský Institut umění - Divadelní ústav díky podpoře norských fondů digitalizuje, popisuje a postupně zpřístupňuje přes 100 tisíc fotografií mapujících posledních 60 let života českých divadel. Zhruba polovina z tohoto množství je už od února dostupná v internetové databázi na adrese www.divadelnifotografie.cz.

Fotogalerie k jednotlivým inscenacím jsou v ní funkčně propojeny s již dostupnou on-line databází divadelních inscenací. Tu naleznou zájemci na adrese www.divadelni-ustav.cz/inscenace.aspx.

Podle Lucie Čunderlikové ze společnosti Smart Communication má divadelní fotografie v českých zemích dlouhou a silnou tradici. Ve druhé polovině 20. století se díky osobnostem jako Josef Koudelka, Jaroslav Krejčí a mnoha dalším vyvinula v samostatný a svébytný žánr umělecké fotografie.

"Databáze zahrnuje mimo jiné rozsáhlou dokumentaci díla nestorů tohoto žánru včetně Viktora Kronbauera, Viléma Sochůrka, Jaromíra Svobody a mnoha dalších autorů. K dnešku nabízí záběry téměř dvou stovek fotografů z téměř čtyři tisíce inscenací různých scén po celé České republice," uvedla Čunderliková.

Ať už jde o inscenaci Prodané nevěsty v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla, Rusalku Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, Zkrocení zlé ženy v podání souboru Slezského divadla v Opavě či například Romea a Julii v pražském Národním divadle, i po letech si budou moci uživatelé databáze připomenout atmosféru a podobu těchto nastudování.

V přehledně vytvořeném systému mohou návštěvníci z řad odborníků i laické veřejnosti vyhledávat podle základních kritérií, jako jsou žánr, název inscenace či divadla, datum premiéry i podle účinkujících, inscenátorů a autorů.

"Fotografie jsou nezřídka jedinou vizuální památkou na významná díla českých divadelních tvůrců. Obzvlášť ta starší se musela obejít bez jiných záznamů, a tak můžeme často jen podle dochovaných snímků zjistit, jak vypadala," vysvětlil vedoucí úseku fondů a služeb Divadelního ústavu Ondřej Svoboda.

Pro tyto účely je dokumentační funkce fotografií nepostradatelná. Většina snímků vykazuje nesporné umělecké kvality a bez problému obstojí jako samostatné umělecké dílo. Důkazem toho je i množství fotografických výstav, které ústav v posledních letech uspořádal.

Zpracovávání databáze divadelní fotografie je součástí projektu s názvem Uchování a prezentace kulturního dědictví českého i světového divadla. Jeho součástí je rozšíření databáze českého amatérského divadla (www.amaterskedivadlo.cz) a archiv největší světové přehlídky scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale. Držitelem grantu je Institut umění - Divadelní ústav ve spolupráci s Národním informačním střediskem pro kulturu (NIPOS).

Finanční mechanismy Evropského hospodářského prostoru (EHP) a Norska vznikly v roce 2004 po přijetí nových zemí do Evropské unie. Jsou určeny pro 13 nových členských zemí Evropské unie, jimž dohromady do roku 2011 poskytnou 1,167 miliardy eur (32 miliard korun).