Drama z irácké války Smrt čeká všude získalo v neděli večer v Londýně šest britských filmových cen BAFTA, včetně ocenění pro nejlepší film. Zastínilo tak favorizovaný Avatar, který si odnesl "pouze" dvě ocenění.

Film Smrt číhá všude přinesl cenu za nejlepší režii Kathryn Bigelow, bývalé manželce Jamese Camerona, který natočil Avatar. Oba snímky byly nominovány na osm cen BAFTA, které jsou považovány za jeden z ukazatelů před březnovými Oscary.

Snímek Smrt čeká všude o amerických pyrotechnicích v Iráku proměnil nominace v ceny v kategoriích nejlepší film, režie, původní scénář, kamera, střih a zvuk.

Nejlepší herečkou byla vyhlášena Carey Mulligan za hlavní úlohu v britském snímku ze 60. let An Education (Vzdělání), který byl nominován také osmkrát. Cenu pro nejlepšího herce dostal britský herec Colin Firth za roli homosexuála, kterému zemře partner, ve snímku A Single Man (Svobodný muž). Film je režisérským debutem módního návrháře Toma Forda.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli se stal Rakušan Christoph Waltz za úlohu ve filmu Hanebný pancharti. Cenu za vedlejší roli si odnesla Mo'Nique, která hraje zlou matku ve snímku Precious o obézní černošské dívce z newyorského Harlemu, která je analfabetkou.

Scénárista Mark Boal i režisérka Kathryn Bigelow při přejímání cen za Smrt čeká všude ocenili americké vojáky a řekli, že doufají v mír v Iráku. "Doufám, že tento film by aspoň trochu mohl přispět k zahájení debaty a...k uzavření tohoto konfliktu," řekla Bigelowová.

Avatar: výprava a efekty

Britským filmem roku se stalo sociální drama Fish Tank. Cenu pro debut roku převzal syn Davida Bowieho, režisér Duncan Jones, za sci-fi Moon (Měsíc). Nejlepším neanglicky mluveným filmem bylo vyhlášeno francouzské vězeňské drama Prorok.

Přestože Avatar překonává rekordy v návštěvnosti a tržbách, z Londýna si tentokrát odnesl "jen" cenu za výpravu a vizuální efekty. Po dvou cenách dostaly také filmy Vzhůru do oblak (nejlepší animovaný snímek a hudba) a Královna Viktorie (masky a kostýmy).

Princ William předal cenu za celoživotní dílo britské herečce Vanesse Redgrave. Princ se také stal novým prezidentem britské filmové akademie (BAFTA), štafetu převzal od režiséra a herce Richarda Attenborougha.