Je jich pět, mají čtyři prsty na rukou a žlutou kůži. K tomu pěkně vykulená kukadla a je s nimi neskutečná legrace. Simpsonovi, americký animovaný sitkom o ztřeštěné rodině, který se na televizních obrazovkách drží nejdéle ze všech - rovných 20 let.

Za tu dobu se změnil v nejslavnější kreslený seriál současnosti a také v kult a fenomén, který jen málokoho zanechá chladným. Poprvé klasická simpsonovská znělka rozsvítila americké obrazovky 17. prosince 1989.

Táta, máma, tři děti, pes, gauč a televizor. Napohled všední sestava, řeklo by se. Kouzlo úspěchu Simpsonových spočívá v rozličných eskapádách členů rodiny, jež jsou zdrojem ďábelského veselí. "Simpsonovi se mají rádi, ale zároveň se dohánějí k šílenství. A to lidé velmi dobře znají," míní strůjce simpsonovského zázraku, autor Matt Groening.

Tento sympatický chlapík z Portlandu v Oregonu o sobě mimochodem tvrdí, že od svých sedmadvaceti kreslí jeden komiks týdně. Na kontě má i další úspěšné seriály, hlavně (i v ČR uváděnou) Futuramu. A inspirací k tvorbě mu byly mimo jiné i kresby Johna Lennona: "Ne že by byly nějak mimořádně povedené, ale říkal jsem si, že když může malovat on, tak já taky. Při tvorbě Simpsonových našel jmenovce v rodině: jeho otec se totiž jmenoval Homer, matka Marge a jeho dvě mladší sestry Líza a Maggie. Jméno Bart je přesmyčkou slova brat (spratek). Podobnost chování rodinky s tou jeho je ovšem čistě náhodná. 

Rodinka k pohledání

Simpsonovi původně vznikli v roce 1987 pro sérii krátkých skečů v Show Tracey Ullmanové. Groteskní skeče si však po třech sezonách získaly takovou popularitu, že se vedení studia Fox rozhodlo věnovat jim hlavní vysílací čas. Podmínka byla jediná - rozkreslit jednotlivé epizody do třicetiminutové stopáže. Rané verze postaviček se od těch dnešních poněkud lišily.

Se Simpsonovy je zábava zhusta poněkud drsnější. Taťka Homer, supermatka Marge, spratek Bart, šprtka Líza a mimino zašpuntované dudlíkem Maggie totiž žijí ve městě, kde je starosta úplatný, policie neschopná, televizní program hrozný, za humny mají jadernou elektrárnu a v řece jim plavou tříoké ryby. Z čehož vyplývají všelijak prekérní situace.

Řadě lidí ve Spojených státech se nelíbí, že seriál "rozvratně zpodobňuje americký způsob života". Problémy nastaly i v případě zpodobení Ria de Janeiro, když v jednom díle Homera unesl falešný taxikář a celou rodinu zmlátila na pláži Copacabana opice. Proti autorům se tehdy postavil i mluvčí brazilského prezidenta, vše se nakonec urovnalo.

Kdo se neobjevil v Simpsonových, jako by nebyl

V seriálu se již objevila i řada slavných osobností - Bono Vox, Tony Blair, Paul McCartney, J. K. Rowlingová, Rolling Stones, Elton John, Britney Spearsová, tenisové duo sester Williamsových. Z hudebních skupin pak Aerosmith, Red Hot Chilli Peppers, Greenaday či Coldplay. Nejen v zábavní branži se ostatně už dávno vžilo heslo: "Kdo se neobjevil v Simpsonových, jako by nebyl."

Rovněž česká noha již vkročila na půdu seriálu - v podobně oscarového dua Glena Hansarda a Markéty Irglové, kteří namluvili své postavičky pouličních zpěváků. Stalo se tak ve speciálním díle k oslavě irského svátku svatého Patricka.

V roce 2006 se Homer, Marge, Lisa, Bart a Maggie po deseti letech příprav dočkali setmělých kinosálů. A vedli si výborně - celosvětově utržili osminásobek rozpočtu. Film podle Groeninga obsahuje i takzvané choulostivé scény. "Máme radost, že film je v USA přístupný od 13 let, ačkoli v něm divák zahlédne Bartův penis," prohlásil po jeho uvedení.

Seriál se stěhuje na Cool, dabing bude stejný

A vítězné tažení žlutých "animáků" ze Springfieldu světem pokračuje dál. Letos se objevili i na poštovních známkách a angolská reklamní agentura z nich vytvořila černochy.

V ČR sice příznivci praštěné rodinky neznají její původní hlasy, dabing s Martinem Dejdarem a Jiřím Lábusem však zvyšuje kouzlo seriálu podobně jako to činil svého času František Filipovský u filmů s Louisem de Funésem. Oba dabéři se shodují, že Simpsonovi ztělesňují charaktery a situace důvěrně známé všem. Možná právě v tom tkví jejich třeskutý úspěch.

Vánoční díl, který měl na obrazovkách premiéru před dvaceti lety, budou moci diváci zhlédnout na Nový rok na televizním kanálu Prima Cool. Ve vysílání televize se od ledna budou oblíbené příběhy ze Springfieldu objevovat pravidelně každý den v původním dabingu. Kreslený seriál se na komerční stanici stěhuje po sedmnácti letech vysílání ve veřejnoprávní České televizi.