Za 11,2 milionu korun byl na nedělní aukci Galerie Kodl vydražen kubistický obraz Emila Filly Sklenice a noviny. Je to Fillův nejdráže prodaný obraz v Česku a současně desátý nejdražší obraz prodaný v aukci v ČR. Vyvolávací cena Fillova obrazu byla devět milionů korun. K vydražené částce musí kupec přidat aukční přirážku, která činí přibližně deset až 20 procent z ceny.

Fillovo dílo Sklenice a noviny bylo opakovaně publikováno a reprodukováno v katalozích i monografiích a účastnilo se mnohých výstav. Olej na dřevě z roku 1914 má původní autorův rám.

Jde o jedno z nejzávažnějších Fillových děl srovnatelné s nejvýznamnějšími pracemi světového kubismu z jeho zásadního období začátku 20. století.

Zřejmě vůbec poprvé bylo dílo vystaveno na Jubilejní výstavě Emila Filly v Praze v roce 1932 a reprodukováno v jeho brněnské monografii o čtyři roky později.

Na aukci se za vyvolávací cenu 3,8 milionů korun prodal také další Fillův obraz z jeho pozdního období, Zátiší se sklenicí, hroznem a citróny. Vzácné Léto Václava Špály s vyvolávací cenou jeden milion korun se nakonec prodalo za 1,7 milionu korun; jeho oleje Hrad Kost pak za 1,8 milionu korun a Měsíčky za 1,3 milionu korun. Horská krajina v bouři od Adolfa Kosárka, na trhu málo se vyskytujícího autora, se prodala za 2,3 milionů korun.

Podvečer v zálivu od Jakuba Schikanedera s vyvolávací cenou 4,8 milionu korun se nakonec prodal za 5,6 milionu korun, olej Alfonse Muchy Pohled do budoucnosti koupil jeden zájemce za 1,9 milionů korun. Olej Květinářka z raného pařížského období Václava Brožíka se vydražil za 1,6 milionů korun.

Podle ředitele galerie Martina Kodla mají sběratelé o obrazy zvýšený zájem. "Rozhodně ta krize v Čechách probíhá výjimečně, protože ceny obrazů na rozdíl od zahraničních trhů stoupají," řekl.

Obrazy byly dnes vydraženy na tradičním podzimním Aukčním dnu, který galerie pořádá. Konal se v pražském Paláci Žofín a sběratelům umění bylo nabídnuto téměř 440 uměleckých děl s celkovou vyvolávací cenou přes 44 milionů korun.