Mezinárodní svaz spisovatelů PEN klub se postavil proti digitalizaci knih, kterou provádí světová internetová společnost Google. Vyzval vlády, aby proti tomu podnikly kroky.

Google podle PEN klubu postupuje bez souhlasu autorů a proti zásadám autorského práva. Spisovatelé se na tom podle agentury DPA shodli na svém 75. kongresu v rakouském Linci, který potrvá do 24. října.

"Postup Googlu při digitalizaci knih je nepřijatelný. Je neslučitelný s celosvětově uznávanými zásadami autorského práva. Mezinárodní PEN klub vyzývá vlády, aby chránily platné autorské právo svých autorů," uvedl PEN klub v rezoluci.

Text navrhl německý PEN klub, jak v pátek oznámilo jeho vedení. Podle rezoluce Google od roku 2004 digitalizuje miliony knih a zveřejňuje je na síti bez souhlasu autorů. Víc než polovina těchto děl prý pochází od evropských spisovatelů. 

Google v roce 2004 uzavřel s několika americkými knihovnami dohodu o kopírování knih z jejich sbírek. Mezi nimi byla i díla chráněná autorským právem. Pro porušení těchto práv podaly Asociace amerických autorů a Asociace amerických nakladatelů na Google žalobu.

Nová dohoda 

Po dlouhém jednání se obě strany před rokem dohodly na pravidlech zveřejňování naskenovaných knih. Do případu ale vstoupilo ministerstvo spravedlnosti USA kvůli antimonopolním regulím, takže se začalo pracovat na nové dohodě. Podle nařízení newyorského soudu by měla být předložena do 9. listopadu.

PEN klub vznikl v roce 1921. V současnosti sdružuje 144 organizací ve 102 zemích světa. Český PEN klub založil v roce 1925 Karel Čapek.

Dnes má kolem dvou set členů a jeho předsedou je Jiří Dědeček. V čele mezinárodního PEN klubu stál v posledních šesti letech český spisovatel a básník Jiří Gruša. Ve funkci ho nyní vystřídal kanadský spisovatel John Ralston Saul, kterého si zvolili delegáti v Linci.