Albem roku by se při nedělním udílení cen Grammy mohlo stát Tha Carter III nejprodávanějšího amerického rappera Lila Wayna. Nejlepší nahrávkou by mohla být vyhlášená Paper Planes britské zpěvačky M.I.A. a objevem roku by se mohli stát Jonas Brothers. Více méně se na tom shodují hudební odborníci, kteří v médiích odhadují, komu Americká hudební akademie udělí prestižní zlaté gramofonky. Názorů je ale mnoho, a stejně tak i různých předpovědí.

Ceremoniál s rozdáváním cen Grammy ve 110 kategoriích se v neděli v Los Angeles uskuteční pojednapadesáté. V nominacích figuruje i jméno českého dirigenta Adama Klemense, který s filharmonickým orchestrem nahrál hudbu pro desku amerického saxofonisty Franka Macchia.

Šestadvacetiletý černošský rapper Lil Wayne má po nominačním večeru loni začátkem prosince v ohni osm želízek. Se sedmi nominacemi mu šlape na paty britská skupina Coldplay, jejíž album Viva la Vida or Death and All His Friends bylo nominované na obě hlavní ceny za nejlepší nahrávku a nejlepší album roku.

Čtěte také

V této kategorii se utkají ještě zpěvák Ne-Yo s deskou Year Of The Gentleman, skupina Radiohead s albem In Rainbows a album Raising Sand britského rockera, bývalého člena Led Zeppelin Roberta Planta a americké folkové zpěvačky a houslistky Alison Kraussové. Například deník Los Angeles Times sází na Coldplay a na duo Plant-Kraussová v této kategorii jako na favority.

Mezi nejlepšími novými umělci se utkají Jonas Brothers nebo Duffy

O cenu pro nejlepší nahrávku soutěží vedle M.I.A. a Coldplay také Chasing Pavements britské soulové zpěvačky Adele, Bleeding Love rovněž britské pop a R&B zpěvačky Leony Lewisové a Please Read The Letter Roberta Planta a Alison Kraussové.

Rodinné rockové skupině Jonas Brothers ze stáje amerického producentského obra Disney konkuruje v kategorii nejlepších nových umělců britská zpěvačka Duffy, jejíž album Rockferry se loni stalo nejprodávanější hudební deskou v Británii. V této kategorii se o zlatý gramofonek ucházejí také Adele, americká country skupina Lady Antebellum a americká R&B a soulová zpěvačka Jazmine Sullivanová.

Mezzosopranistka von Otterová má nominaci za desku Terezín

Na cenu za nejlepší klasický vokální výkon byla nominovaná švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otterová, která nazpívala desku s názvem Terezín: Theresienstadt. Hudbu napsali uvěznění skladatelé, kteří čekali v nacistickém táboře Terezín na Litoměřicku na odjezd do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim v dnešním Polsku.

Galavečer v hale Staples Center letos sice neohrožuje stávka scenáristů jako před rokem, zato se bude konat v ovzduší hospodářské recese, která se projevila i v nižším prodeji hudebních nosičů. Pořadatelům také dělá těžkou hlavu klesající zájem televizních diváků o přímý přenos, což se může odrazit v nižších příjmech za reklamu.

Slavnost bude ale přesto zářit největšími hvězdami současného anglo-amerického hudebního nebe. Očekává se vystoupení například U2, Rihanny, Jennifer Hudsonové, Carrie Underwoodové, Queen Latifah, Paula McCartnyho či Kanye Westa.

Zejména nejmladší posluchačská generace s napětím očekává duet devatenáctileté Taylor Swiftové a o tři roky mladší Miley Cyrusové, stejně jako vystoupení populárních Jonas Brothers.

Zpěvačka M.I.A chce zpívat v den plánovaného porodu

Mimořádnou pozornost vzbuzuje také zpěvačka Mathangi "Maya" Arulpragasamová vystupující pod uměleckým jménem M.I.A. Jednatřicetiletá Britka s tamilskými kořeny se rozhodla zpívat v živém přenosu i přesto, že je v devátém měsíci těhotenství. Lékaři jí podle tisku vypočítali termín porodu právě na neděli.

Hudební a vydavatelské počiny v kategoriích od rapu, folku, gospelu po jazz a klasickou hudbu uděluje Americká hudební akademie na základě hlasování svých 12.000 členů.

Z českých umělců se zisku Grammy přiblížila naposledy Markéta Irglová, která byla loni nominovaná spolu s irským hudebníkem Glenem Hansardem na dvě ceny za hudbu k nízkorozpočtovému filmu Once. Grammy nakonec nezískali, ale o měsíc později si za skladbu Falling Slowly z Once odnesli filmového Oscara.

České úspěchy

V roce 2004 dostala Grammy za nejlepší operní nahrávku Janáčkova Její pastorkyňa, kterou dirigoval Nizozemec Bernard Haitink a v níž zpívala i česká mezzosopranistka Eva Randová. Ve stejném roce uspěl v kategorii pro nejlepší jazzové instrumentální sólo klavírista Chick Corea se skladbou Matrix, ve které ho doprovázel český kontrabasista Miroslav Vitouš.

V dalších letech soutěžila o cenu za nejlepší orchestrální snímek nahrávka dvou symfonií Bohuslava Martinů, kterou s Českou filharmonií pořídil dirigent Jiří Bělohlávek. V roce 2006 se mezi finalisty objevila mezzosopranistka Magdalena Kožená, která se podílela na albu Lamento nominovaném v kategorii producent roku v klasické hudbě. Žádný z českých umělců ale Grammy nezískal.