the_doors_jim_morrison__192x128_.jpgJádrem sporu členů skupiny The Doors je právo na využití jména skupiny při koncertech nové kapely klávesisty Raye Manzareka a kytaristy Robbyho Kriegera a částka pěti milionů dolarů (asi 82 milionů Kč), již mají Manzarek a spol. zaplatit poslednímu žijícímu členovi kapely a dědicům Jima Morrisona ze zisku svého koncertního turné.

Rozsudek soudu nižší instance přikázal Manzarekovi a Kriegerovi zaplatit přes pět milionů dolarů za neoprávněné používání jména The Doors a obrázků kapely během koncertů jejich nové kapely nazvané The Doors of the 21st Century (The Doors 21. století) v roce 2003. Rozhodnutí tohoto soudu nyní potvrdil i odvolací soud, a miliony dolarů tak zřejmě poputují na účty bubeníka Johna Densmorea, rodičů Jima Morrisona a rodičů jeho ženy Pamely Coursonové, která zemřela v roce 1974.

Bez Morrisona to není ono

Vše začalo v roce 2002, když Densmore odmítl nabídku Manzareka a Kriegera účastnit se koncertů obnovených The Doors. Densmore se k nim nepřidal a nedal navíc ani souhlas k využití jména kapely a jakýchkoliv dalších připomínek na éru Jima Morrisona. The Doors podle něj totiž byli jedineční a bez Jima Morrisona prý už v žádném případě nejde o tutéž kapelu. Densmore ale neměl nic proti tomu, aby Manzarek a Krieger na koncertech hráli původní písně The Doors.

Densmore a rodiny Morrisona a Coursonové zažalovali v roce 2003 Manzareka a Kriegera poté, co vyrazili s bývalým zpěvákem kapely Cult Ianem Astburym na koncertní šňůru a nazvali se The Doors of the 21st Century. Podle Densmora však dovětek "of the 21st Century" byl v inzerátech psán jen drobným písmem a během koncertů se několikrát objevily i Morrisonovy podobizny. Úspěšná akce vydělala 3,2 miliony dolarů (asi 53 milionů Kč), z nichž Densmore a rodiny Morrisona a Coursonové neviděli ani cent.

Soud v roce 2005 zakázal Manzarekovi a Kriegerovi používání jména The Doors a nařídil jim zaplatit žalující straně 3,2 milionu dolarů a navíc dva miliony dolarů (asi 33 milionů Kč) za právní výdaje.