john_lennon__192x128_.jpgZa majitele černobílých záběrů, natočených jen pár týdnů před rozpadem Beatles v roce 1970, se vedle Ono považuje i massachusettské sdružení sběratelů památek na legendární skupinu World Wide Video (WWV). To koupilo 24 originálních videopásek a autorská práva na ně v roce 2000 od bývalého manžela Yoko Ono Anthonyho Coxe za částku přesahující milion dolarů. Jejich dvouhodinový sestřih chce uvést do kin pod názvem Tři dny v životě.

 

Minulý rok se měla uskutečnit premiéra snímku na jedné škole ve státě Maine. Po zásahu právníků Yoko Ono, kteří záběry prohlásili za vlastnictví své klientky, se ale neuskutečnila.

 

Čtěte více o Beatles

 

 

Ono údajně pásky odkoupila, podle WWV je získala protiprávně

 

Ono prý pásky koupila od WWV prostřednictvím jistého muže z Floridy. Podle sdružení ale byly pásky ukradeny a Ono je získala protiprávně. U bostonského soudu ji proto žalovali za porušování autorských práv.

 

Soud nyní rozhodl u dvou bodů žaloby ve prospěch Yoko Ono. Soudkyně Rya Zobelová při přelíčení prohlásila, že se Ono nedopustila ničeho, co lze považovat za omezení autorských práv WWV. Podle právního zástupce WWV je případ teprve na počátku a otázka vlastnictví videopásek ještě zdaleka není vyřešena. Soud musí rozhodnout i o dalších bodech žaloby.

 

Cox natočil záběry na Lennonově sídle v Anglii pro svůj plánovaný dokumentární film s názvem Portrét. Zachycují hudebníka během skládání písní Remember a Mind Games a ukazují i jeho "otevřenou" diskusi o braní drog. Jsou zde také scény, které jsou popisovány jako "velmi intimní a neomezené konvencemi". Hudební časopis Rolling Stone pásky označil za "strašlivé záběry Johna Lennona, které byste neměli nikdy vidět."