PEN klub řeší variabilitu jazyků

Ve slovinském rekreačním středisku Bled včera začal 71. světový kongres mezinárodního sdružení spisovatelů PEN klub. Kongres slavnostně otevřel před rokem zvolený předseda PEN klubu, český spisovatel a esejista Jiří Gruša.
Hlavní program několikadenního jednání představují dnešní a zítřejší rozhovory u kulatého stolu. Diskuse prvního dne, vedená nigerijským spisovatelem Niyi Osundarem, se pod heslem Babylonská věž - prokletí nebo požehnání? bude zaobírat vlivem globalizace na jazykovou variabilitu světa. Druhou diskusi povedou slovinští autoři na téma Literatura jako jazyk míru.
Účastníci kongresu budou zítra přijati slovinským prezidentem Janezem Drnovšekem na zámku Brdo u Kranje.
Mezinárodní společenství básníků (Poets), publicistů (Essayists) a spisovatelů (Novelists) se zrodilo v roce 1921 v Británii z iniciativy anglické spisovatelky Catherine Amy Dawson-Scottové.
Hlavním cílem práce sdružení bylo hájení svobody slova.
PEN klub byla původně organizace nepolitická, s rostoucím nebezpečím fašismu se však přeměnila v jedno z prvních fór, odkud byla nenávistná ideologie důrazně odsuzována. V současnosti se PEN klub zastává spisovatelů žijících v zemích s utlačovatelským režimem. (čtk)